13 листопада 2021 р. на базі Міжрегіональної Академії управління персоналом відбувся семінар «Сучасні теоретичні та практичні аспекти проведення поліграфологічних досліджень» за організаційної підтримки віце-президента компанії «Axciton Systems, inc» Оксани Стівенсон та офіційного представника компанії «Axciton» в Україні Віталія Шаповалова. Лектор заходу – директор Головного центру оцінки достовірності інформації Дональд Крепол (Donald J.Krapohl). Переклад – Мирослава Березовська.
У семінарі прийняли участь члени ГО «Колегія поліграфологів України», поліграфологи з різних силових структур та приватні поліграфологи.
Основною темою семінару став сучасний науковий погляд щодо показників електродермальної активності (ЕДА) у поліграфологічних дослідженнях:
- аналіз затримки електродермальної реакції (ЕДР),
- застосування комп’ютерних фільтрів та їх вплив на обчислення,
- докази різниці в ЕДР, яка підлягає оцінюванню, між амплітудами релевантного запитання і запитання порівняння.
Окрім цього слухачі семінару отримали практичні рекомендації і поради щодо аналізу ЕДА для використання у професійній діяльності, а також мали змогу попрактикуватися разом із лектором у обчисленні поліграм з урахуванням отриманих знань.
![](https://axciton.com.ua/wp-content/uploads/2021/12/Krepol-Kyev-1-1024x571.jpg)
![blank](https://axciton.com.ua/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
Друга частина семінару була присвячена темі тестових запитань, зокрема основним принципам їх побудови та подання, з урахуванням сучасних тенденцій теорії психології. Лектор звернув увагу слухачів на ролі, які повинні виконувати різні типи запитань у дослідженні, пояснив, чому є непродуктивною дискусія щодо переваг запитань керованого чи ймовірного обману, розглянув поняття «доброї» та «поганої» значимості запитань.
Після закінчення змістовної лекції учасники мали змогу задати запитання лектору щодо зазначених вище тем, а також перевірити рівень засвоєння отриманих знань, відповівши на контрольні запитання, підготовлені Дональдом Креполом у вигляді короткого тесту.
![](https://axciton.com.ua/wp-content/uploads/2021/12/Foto-Krepol-obshchaia-1024x486.jpg)
![blank](https://axciton.com.ua/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
Як зазначили учасники семінару, зміст заходу та робота лектора з донесення матеріалу була на високому професійному рівні. Організатори сподіваються, що цей освітній захід буде корисним українським поліграфологам-практикам та дозволить поглибити знання щодо специфічних аспектів поліграфологічної методології.
![](https://axciton.com.ua/wp-content/uploads/2021/12/Styvenson-Krepol-Honcharova-1024x614.jpg)
![blank](https://axciton.com.ua/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
На фото Оксана Стівенсон, Дональд Крепол та Олеся Гончарова
Після проведення семінару організатори мали можливість обговорити з Дональдом Креполом загальні сучасні тенденції розвитку поліграфології та передати від Колегії поліграфологів України невеликі презенти.
Коментар Віталія Шаповалова стосовно зустрічі з Дональдом Креполом у Києві:
«В листопаді цього року трапилася нагоди особисто познайомитись і поспілкуватись з відомим вченим та практиком в галузі поліграфології Дональдом Креполом. У 2015 році на Ювілейному семінарі Американської Поліграфологічної Асоціації, який проходив у Чикаго, я бачив Дональда Крепола. На той час я був знайомий з його науковими статтями, а в подальшому постійно працював з його підручником «Основи поліграфологічної практики», який був написаний у співавторстві з Памелою Шоу. Цей підручник став для мене зразком структурованості та змістовності, з точки зору наявності цінної для поліграфолога-практика інформації.
У 2020 році, у співавторстві з Діаною Алєксєєвою-Процюк, ми підготували наукову статтю «Практична значущість двоетапного правила (правила Сентера) для прийняття рішень із застосуванням різних бальних систем для діагностичних поліграфологічних тестів із трьома релевантними запитаннями», яка була опублікована у журналі «APA Magazine», 2020, 53(1) та отримали схвальний відгук від Дональда Крепола. Після цього я неодноразово звертався у листах до Дональда з приводу різних методичних питань і постійно отримував ґрунтовні роз’яснення, які у подальшому ми з колегами відображали в різних публікаціях Колегії. Також при підтримці Марка Хендлера та з дозволу Дональда Крепола ми публікуємо переклади статей у журналі Колегії поліграфологів України «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика». Саме на такому журналі мені випала честь зробити пам’ятний підпис для Дональда Крепола. В цьому році редакція Колегії також отримала дозвіл на переклад і публікацію статей Дональда Крепола та інших авторів. Робота над новим випуском журналу триває. Особлива вдячність Оксані Стівенсон за організацію приїзду Дональда Крепола до Києва! Дуже пишаюся цією співпрацею!»
![](https://axciton.com.ua/wp-content/uploads/2021/12/Krepol-SHapovalov-1024x760.jpg)
![blank](https://axciton.com.ua/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
На фото Дональд Крепол та Віталій Шаповалов
Матеріал підготувала Олеся Гончарова
![](https://axciton.com.ua/wp-content/uploads/2021/02/krivaya-1024x139.png)
![blank](https://axciton.com.ua/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)