Меню Закрити

Як обрати поліграфолога

Коли людина з будь-яких причин приймає рішення замовити послуги поліграфолога, вона неминуче стикається з проблемою вибору фахівця. Це в якійсь мірі схоже на пошук доктора за вузькоспеціалізованим напрямом. Зазвичай, всі, хто працюють у медицині, мають належний диплом державного зразка, але як відомо, послуги можуть надаватися не завжди якісно. Питання кваліфікації поліграфолога є ще більш складними, ніж у медицині.

Коли ми в інтернеті задаємо пошуковий запит «тестування на поліграфі», або «тест на детекторі брехні», пошукова система видає нам безліч варіантів з яскравими сайтами та гучними  слоганами. В цьому розмаїтті маркетингових стратегій досить складно зорієнтуватись. Нижче ми навели низку критеріїв, які, на нашу думку, можуть допомогти у виборі поліграфолога:

  • Ідентифікація фахівця. Якщо Ви знайшли в інтернеті сайт, на якому пропонують дослідження із застосуванням поліграфа, слід спробувати знайти інформацію безпосередньо про поліграфолога. Як правило, подібна інформація знаходиться в розділах на кшталт «Про нас», «Наша команда» і тому подібне. У вказаних розділах найчастіше можна знайти інформацію про поліграфолога з його фотографією, опис рівня підготовки, досвіду і т.п. Якщо на сайті описані лише послуги та загальний професіоналізм команди, але відсутня інформація про конкретного фахівця, слід обережно ставитись до таких сайтів і постачальників послуг.
  • Наявність підтверджувального документу про проходження очного базового курсу підготовки поліграфологів. Сьогодні на рівні законодавства України немає жорстких вимог до курсів поліграфологів, існують рекомендовані вимоги, які, як правило, продиктовані здоровим глуздом. Безумовно, є бажаним, коли фахівець пройшов курси підвищення кваліфікації на базі якого-небудь вишу, це надає більшого статусу отриманому документу, але сама наявність документу державного зразка не може бути головним критерієм. До головних критеріїв можна віднести очне навчання, оскільки саме воно передбачає наявність практичних занять, на яких майбутній поліграфолог може отримати та закріпити необхідні професійні навички. Будь-який онлайн курс базової підготовки не може бути ефективним, і людину, яка пройшла такий курс, не можна вважати поліграфологом. Другий важливий критерій до підготовки поліграфологів – це наявність у програмі курсу вивчення валідних науково-обґрунтованих методик та систем бального оцінювання. Як правило, на змістовний базовий курс підготовки поліграфологів витрачається не менше 300 академічних годин. Також важливим є хто з практиків був основним інструктором даних курсів.
  • Досвід та стаж роботи поліграфолога. Слід поцікавитись, який стаж роботи у поліграфолога, це досить просто зробити, запросивши копію свідоцтва про проходження базового курсу підготовки. Чим триваліша практика поліграфолога, тим більше шансів, що фахівець зможе компетентно вирішити поставлені завдання. Для проведення розслідувань бажано, щоб практичний досвід поліграфолога був не менше 3-х років. Крім загального стажу роботи поліграфологом також має значення частота проведення досліджень (тестувань). Постійно практикуючий поліграфолог – краще.
  • Безперервне навчання. Як і будь-яка інша галузь знань, поліграфологічна методологія постійно розвивається, тому важливим критерієм є, чи проходить поліграфолог регулярно курси підвищення кваліфікації. Це також легко перевірити, запросивши копії сертифікатів проходження курсів, семінарів, участі в профільних науково-практичних конференціях і т.п. Також позитивною рисою буде наявність сертифікатів, які підтверджують проходження курсів у закордонних лекторів, що буде свідчити про розширене уявлення поліграфолога стосовно сучасного розвитку професії та методології. Запитайте у поліграфолога, які методики він планує застосовувати в ході дослідження. Представництво компанії «AXCITON SYSTEMS, INC.» в Україні рекомендує застосовувати тільки валідні методики, затверджені Американською Поліграфологічною Асоціацією і рекомендовані Колегією поліграфологів України.
  • Приналежність поліграфолога до професійних спільнот. Членство в професійній громадський організації є позитивним індикатором того, що поліграфолог входить до кола вузькоспеціалізованих фахівців, має можливість спілкуватись із колегами, обмінюватись досвідом та відвідувати освітні заходи. Безумовно, не всі організації виконують вказані функції, ми ж, в свою чергу, рекомендуємо поліграфологів, які є членами ГО «Колегія поліграфологів України», Американської Поліграфологічної Асоціації та Міжнародної Асоціації Професійних Поліграфологів. Вказані організації висувають вимоги щодо знань та навичок поліграфолога при наданні членства, видають власні наукові видання та систематично проводять освітні заходи.
  • Проведення поліграфологічного дослідження із дотриманням міжнародних стандартів. У галузі поліграфології діють міжнародні стандарти ASTM, які регулюють професійну діяльність поліграфолога, починаючи з методичних основ і закінчуючи технічними вимогами до обладнання (поліграфів). Вказані стандарти в жодній країні не є обов’язковими, але їх дотримання вказує на те, що поліграфолог не буде ставити власних експериментів на людях, а буде проводити процедуру за визнаним серед фахівців алгоритмом. Алгоритм передбачає: проведення необхідних підготовчих процедур дослідження, дотримання етичних норм взаємодії, як із замовником, так і з досліджуваною особою, застосування перевірених валідних методик, оцінка отриманих результатів за науково обґрунтованими системами обрахунку, надання результатів згідно з визнаними категоріями висновків та дотримання правил збереження отриманих даних. Ми рекомендуємо поліграфологів, які керуються міжнародними стандартами, це гарантує цивілізований підхід і зводить до мінімуму ймовірність помилки в кінцевому результаті.
  • Оформлення результатів дослідження (тестування) із застосуванням поліграфа. Поліграфолог повинен надати письмовий звіт щодо результатів поліграфологічного дослідження. Звіт повинен включати: мету дослідження, запитання, які були винесені на дослідження, відповіді та пояснення досліджуваної особи і висновки щодо того, чи приховує досліджувана особа інформацію стосовно теми дослідження. Слід обережно ставитись до поліграфологів, які не надають письмових звітів.
  • Не слід довіряти гучним обіцянкам на кшталт «100-відсотковий результат», «Ви звернулись до найкращих» і т.п. Це все можна віднести до маркетингових трюків, які, зазвичай, далекі від реальності. Відомо, що жодний метод дослідження в будь-якій галузі знань не може давати стовідсотковий результат, ймовірність похибки залишається завжди. Кожний метод має свої можливості та обмеження, і поліграфологія не є винятком. Середня точність сучасних методик для проведення однотемного дослідження складає 86% – 95%. На таку точність можна розраховувати, якщо поліграфолог пройшов відповідну підготовку і у своїй практиці застосовує валідні методики. Решта методик теж якимось чином працюють, але їх точність і здатність відділяти правдивих осіб від неправдивих залишаються невідомими і кінцевий результат може бути схожий на підкидання монети.

Сподіваємось, що вищенаведена інформація допоможе Вам правильно обрати поліграфолога та ефективно вирішити необхідні завдання.