Меню Закрити

Історія поліграфа «AXCITON»

 

Технологія, перевірена часом: історія поліграфа «AXCITON»

З самого початку розвитку інструментальної «детекції обману» застосовувались різні складні прилади, які фіксували психофізіологічні показники з подальшою їх оцінкою фахівцем з метою встановлення, чи відповідає особа правдиво на запитання, які стосуються того чи іншого правопорушення. Це була ера аналогових поліграфів, які за допомогою чорнил відображали психофізіологічні реакції на папері. Ця ера тривала багато десятиріч, за цей час виникли потужні компанії – виробники поліграфів, які постійно вдосконалювали своє обладнання.  І тільки наприкінці 80-х років ХХ сторіччя, зі стрімким розвитком комп’ютерних технологій у аналогових поліграфів з’явився справжній конкурент – комп’ютерний поліграф.

 

Поліграф «AXCITON» має право вважатися першим повністю автономним комп’ютеризованим  поліграфом [8], який значною мірою вплинув на подальший розвиток поліграфологічної індустрії.

 

Компанію «AXCITON SYSTEMS, INC.» заснував Брюс Уайт у 1987 році в місті Х’юстон, штат Техас, США. Діяльність компанії була спрямована виключно на розробку комп’ютерних поліграфів та програмного забезпечення для них. Сьогодні компанія входить до «великої» четвірки виробників поліграфів Північної Америки поряд із «Lafayette Instrument Company», «Stoelting Co» та «Limestone Technologies Inc».

 

 

На початку своєї професійної кар’єри Брюс Уайт займався дослідженнями, пов’язаними з теорією сейсмічних хвиль, та спеціалізувався на обробці сигналів та проектуванні системи збору даних [5]. Отримані професійний та практичний досвід дозволили йому в подальшому розробити Комп’ютеризовану систему поліграфів «AXCITON». Поліграф «AXCITON» відноситься до першої комерційної, життєздатної, повністю комп’ютеризованої  системи [8], експериментальні комп’ютерні сенсорні блоки якої були випущені ще у 1987 році.

 

В ті роки комп’ютерний поліграф був інноваційним і незвичним пристроєм для поліграфологів того часу. Багато поліграфологів-практиків скептично ставились до даної технології. Командні функції оригінального обладнання «AXCITON» виконувались на комп’ютерах, що використовували дискову операційну систему «DOS». Пристрій дозволяв зберігати кожну поліграму та надавав доступ для повторного відображення та аналізу. Програмне забезпечення дозволяло поліграфологу постійно занотовувати: тестові дані мітками запитань, відповідями досліджуваного, причинами артефактів, та всіма стандартними позначками на поліграмах, які наносились вручну на аналогових пристроях [6].

 

На момент початкового розвитку обладнання «AXCITON» екрани моніторів були невеликі, однак програмне забезпечення дозволяло відображати поліграму і прокручувати її на екрані. Програмне забезпечення містило функціонал, який дозволяв поліграфологу змінювати відображення даних за допомогою маніпуляцій з різними елементами управління.

 

Основним обґрунтуванням для початку розробки комп’ютеризованої поліграфологічної системи був саме автоматизований аналіз тестових даних за допомогою алгоритмів. На початку 90-х років у програмному забезпеченні «AXCITON» почали застосовуватись математичні алгоритми аналізу тестових даних для формування висновків за результатами дослідження.

 

Наприкінці 80-х – початку 90-х років компанія «AXCITON» була обрана Лабораторією прикладної фізики в Університеті Джона Гопкінса для збору даних, оскільки це була єдина комп’ютеризована система збору даних, доступна на той час, яка відповідала всім вимогам Лабораторії.

 

 

Обладнання «AXCITON»  містило систему оцінювання ранжування реакцій, але система оцінки не надавала висновок щодо ймовірності обману. Системи «AXCITON»  були придбані та розміщені у двох федеральних, двох окружних правоохоронних органах та одному міському агентстві, розташованому на сході США [5].

 

У щорічному звіті за програмою поліграфа Міністерства оборони Конгресу за 1991 фінансовий  рік, було надано наступну оцінку комп’ютерного поліграфа «AXCITON»: – «Інститут поліграфа придбав кілька комп’ютерних поліграфів виробництва «AXCITON». Ця система відрізняється від блоків системи автоматизованого поліграфа. Система автоматизованого поліграфа використовувала звичайний аналоговий поліграф, модифікований для збереження та виводу даних на комп’ютері, тоді як система «AXCITON» – це повністю автономна система та має власний розподільний блок із давачами. Програмне забезпечення для аналізу фізіологічних даних значно простіше, ніж програмне забезпечення системи автоматизованого поліграфа. Інститут поліграфа проводить оцінку «AXCITON», щоб визначити його ефективність».

Також у вказаному звіті надається інформація щодо розробки програмного забезпечення для аналізу даних. «Агентство національної безпеки уклало контракт з Лабораторією прикладної фізики Університету Джона Гопкінса на розробку програмного забезпечення для аналізу даних поліграфа. Департамент Інституту поліграфа Міністерства оборони США надає кілька видів підтримки Агентству національної безпеки та Лабораторії прикладної фізики за цим контрактом. Для розробки цього програмного забезпечення Лабораторія прикладної фізики потребує оцифрованих фізіологічних даних, зібраних від перевірених неправдивих або правдивих суб’єктів. Протягом 1991 фінансового року Інститут поліграфа надав Лабораторії прикладної фізики дані від 60 досліджуваних осіб, які проходили поліграфологічне дослідження із застосуванням системі автоматизованого поліграфа, та дані кількох сотень досліджуваних, зібрані на комп’ютерному поліграфі «AXCITON». Крім того, Інститут поліграфа обучив низку федеральних та поліцейських експертів роботі з «AXCITON», щоб дати змогу Лабораторії прикладної фізики отримувати оцифровані дані досліджень, зібрані в польових умовах» [1].

 

Створення обладнання «AXCITON» стало початком широкого застосування комп’ютерних поліграфологічних систем та ініціювало завершення епохи аналогового поліграфа.

 

Два основні виробники обладнання для аналогових поліграфів, «Lafayette Instrument Company» та «Stoelting Company», швидко розгорнули виробництво комп’ютерних поліграфів незабаром після того, як система «AXCITON» вийшла на ринок. Спочатку розробники використовували програмне забезпечення на базі комп’ютерної системи Macintosh від Apple, щоб скористатися унікальним на той час графічним інтерфейсом. Розробники вважали, що графічний дисплей Macintosh полегшить аналіз даних та виконання командних функцій на моніторі, на відміну від операційної системи «DOS».

 

 

Оскільки Microsoft Windows згодом стала домінуючою операційною системою для персональних комп’ютерів, «Lafayette» і «Stoelting» швидко розробили програмне забезпечення на базі Windows. Компанія «AXCITON» також спрямувала свої розробки у цьому напрямку.

 

У 1993 році Лабораторія прикладної фізики Університету Джона Гопкінса розробила алгоритм оцінки зонових тестів із запитаннями порівняння на основі даних польових поліграфологічних досліджень, зібраних за допомогою комп’ютеризованих поліграфів «AXCITON». Програма «Polygraph Automated Scoring System» (PASS), версія 2.1, застосовувалась протягом короткого періоду і була замінена на «PolyScore», версія 2.3. Програмне забезпечення «PolyScore 2.3» використовувало складний математичний алгоритм для аналізу даних, а потім відображало ймовірність «Обман виявлено», «Обман не виявлено» або «Відсутність рішення» [8].

 

У звіті за 1993 рік була надана наступна оцінка поліграфу «AXCITON»: «Інститут оцінив кілька комп’ютерних поліграфів. Цього року Інститут завершив оцінку поліграфа «AXCITON». Інститут визнав обладнання та прикладне програмне забезпечення зручним та ефективним. Однак аналітичне програмне забезпечення для ранжування за розміром реакцій потребує певного вдосконалення» [7].

 

Згідно зі щорічним звітом за програмою поліграфа Міністерства оборони Конгресу за 1994 фінансовий рік, поліграф «AXCITON» у рамках експерименту застосовувався у ФБР. У звіті надана наступна інформація: «Інститут допомагає ФБР провести польове дослідження комп’ютерного поліграфа «AXCITON». Мета дослідження – оцінити ефективність роботи поліграфа «AXCITON» у польових умовах та порівняти алгоритми оцінювання «AXCITON» та «PASS» з висновками польових експертів-поліграфологів. Інститут поліграфа Міністерства оборони США (DoDPI) передав ФБР кілька поліграфів «AXCITON» і підготовив протокол із описом даних, необхідних DoDPI для дослідження. ФБР досліджує підозрюваних у кримінальних злочинах та надсилає DoDPI фізіологічні дані, поліграми та іншу інформацію щодо кожного випадку» [2]. На жаль, автору статті не вдалося знайти у відкритих джерелах звіту щодо подальшого застосування поліграфа «AXCITON» у ФБР.

 

Результати досліджень із застосуванням поліграфа «AXCITON» продовжували застосовуватись для розробки нових комп’ютерних алгоритмів. Так, для розробки алгоритму «Об’єктивний метод підрахунку даних поліграфа» (OSS) також використовувалась база даних підтверджених випадків Інституту поліграфа Міністерства оборони США (DoDPI), яка була зібрана за допомогою поліграфів «AXCITON» [4]. Компанія «AXCITON» згодом для власного програмного забезпечення вивела на ринок інші алгоритми автоматичного аналізу, такі як «AXCON», «Chart Analysis», «White Star» та ін.

 

Програмісти, інженери і тестувальники компанії «AXCITON»

 

Наприкінці 90-х – на початку 2000-х років Ендрю Доллінзом, Дональдом Креполом та Донні Даттоном було проведено порівняльне дослідження з метою визначити, чи є відмінності в точності між комп’ютерними алгоритмами, розробленими для різних поліграфологічних систем. У проект були включені алгоритми «AXCON» версії 1.2 та «Chart Analysis» версії 5.1-090-17-097 від «Axciton Systems, Inc.», «Комп’ютеризована поліграфологічна система» (CPS) версії 2.2 та версія «Identifi» 1.43 фірми «Stoelting»,  та «PolyScore» версії 4.0 Лабораторії прикладної фізики Університету Джона Гопкінса. Результати 97 поліграфологічних досліджень, достовірність яких була відома лише слідчим, були надіслані постачальникам програмного забезпечення з проханням вказати рішення «Обман  виявлено» (DI), «Обман не виявлено» (NDI) або «Відсутність рішення» (NO) для кожного дослідження за допомогою їх програмного забезпечення.

 

За результатами вказаного дослідження, до найбільш важливого висновку можна віднести те, що не було встановлено статистично значущих відмінностей у точності серед п’яти комп’ютерних алгоритмів, які були включені до експерименту. Також були надані рекомендації розробникам, щодо удосконалення комп’ютерних алгоритмів [3].

 

Велика кількість поліграм підтверджених випадків, які зберігаються у базі даних Інституту поліграфа Міністерства оборони США, були зібрані за допомогою поліграфів «AXCITON». Вказану базу та інші дані науковці продовжили використовувати у своїх дослідження, як при розробці й уточненні математичних алгоритмів, так і за іншими напрямками (перелік досліджень наведений у кінці статті).

 

Оскільки робоча швидкість і ємність персональних комп’ютерів постійно зростали, виробники поліграфів продовжували додавати функції, включаючи більш складні операційні можливості програми. У відповідь на запити користувачів, розробники зосередились на функціональних можливостях, що полегшували рутинні завдання, пов’язані з проведенням досліджень із застосуванням поліграфа. Компанія «AXCITON» не була винятком. Обладнання постійно удосконалювалось, а до програмного забезпечення «Axciton_9» постійно розроблялись і додавались нові унікальні функції та алгоритми з метою оптимізації трудовитрат та підвищення точності кінцевих результатів досліджень.

 

Виробничій процес у компанії «AXCITON»

 

Для покращення технічних характеристик і забезпечення надійності обладнання, компанією «AXCITON» був розроблений спеціальний робот, який імітує людське дихання, серцебиття і потовиділення. Основною функцією даного роботу є тестування поліграфів «AXCITON» у процесі виробництва та перевірка якості після його завершення.

 

Робот для тестування поліграфів «AXCITON»

 

У 2015 році компанія «AXCITON» випустила нову концепцію програмного забезпечення для поліграфологічного обладнання, яке отримало назву «Axciton X». У «Axciton X» з метою оптимізації робочого процесу поліграфолога була повністю змінена архітектура інтерфейсу програми та з’явилось багато зручних додаткових інструментів та алгоритмів. Таким чином, завдяки наявності автоматизованих систем бальної оцінки та різноманітних інструментів фільтрування сигналів, поліграфолог отримав не тільки можливість спостерігати та оцінювати якісну поліграму, а також порівнювати власне експертне рішення з результатами комп’ютерного обрахунку. Такий функціонал програми дозволяє зменшити вплив суб’єктивних факторів на остаточний висновок поліграфолога. (Докладніше про нове програмне забезпечення «Axciton X»).

 

Компанія «AXCITON» намагається постійно підтримувати комунікацію з користувачами свого обладнання и потенційними замовниками. Вже багато років компанія є постійним учасником Щорічного семінару Американської Поліграфологічної Асоціації та інших заходів, які проходять у Сполучених Штатах Америки і присвячені поліграфу. На даних заходах президент компанії «AXCITON» Брюс Уайт та віцепрезидент Оксана Стівенсон традиційно демонструють обладнання та надають необхідні консультації.

 

Презентація обладнання «AXCITON» на 50-му ювілейному семінарі Американської Поліграфологічної Асоціації, 2015 р., м. Чикаго, штат Іллінойс, США. На фото керівництво компанії Брюс Уайт та Оксана Стівенсон, і поліграфологи з України Олександр Цивінський, Мар’яна Цивінська та Віталій Шаповалов.

 

Брюс Уайт на професійних заходах як у США, так і в інших країнах світу регулярно проводить лекції щодо новітніх розробок, які проводяться в компанії. Починаючи з 2014 року Брюс Уайт регулярно відвідував Україну і ділився своїми напрацюваннями та майбутніми проектами.

 

Брюс Уайт та Олег Рибальченко. 2016 р.

Доповідь Брюса Уайта «Математичні канали обробки даних поліграфа і їх інформативність», 2016 р., м. Київ. На фото Брюс Уайт та Олег Рибальченко.

 

Представники компанії «AXCITON», крім пропозицій щодо поліграфологічного обладнання, також займаються просвітницькою діяльністю. Віце-президент компанії «AXCITON» Оксана Стівенсон, постійно надає свою підтримку поліграфологам різних країн світу, у тому числі України, і є організатором, або співорганізатором навчальних заходів для поліграфологів. Завдяки її зусиллям, починаючи з 2012 року в Україні була організована велика кількість семінарів за участю відомих американських інструкторів з поліграфології.

Базовий курс підготовки поліграфологів за стандартами АПА. Лектор Чак Слапскі, співорганізатор Оксана Стівенсон,
м. Київ, 2017 рік.

 

Завдяки заходам, організованим Оксаною Стівенсон, в Україні з’явились спеціалісти, які отримали базову підготовку поліграфологів за стандартами Американської Поліграфологічної Асоціації, а поліграфологи з досвідом, мали змогу значно підвищити рівень своїх професійних знань.

 

Компанію «AXCITON SYSTEMS, INC.» завдяки інноваційним досягненням безперечно можна вважати одним зі світових лідерів у виробництві комп’ютерних поліграфів. Вже більше 30 років компанія виробляє якісні та надійні комп’ютерні поліграфи і постачає їх у комерційні організації, правоохоронні та військові відомства різних країн світу.

 

Безперечно, найкращий результат у будь-якій галузі, (і поліграфологія не є винятком), досягається за рахунок перевірених передових технологій, сформованих наукою і практикою професійних знань, та майстерності спеціаліста. За весь час свого існування і по теперішній час, компанія «AXCITON» постійно докладає максимальних зусиль, щоб надати поліграфологам якісний інструментарій та комплексну інформаційну підтримку для досягнення обґрунтованих та достовірних результатів у професійній діяльності.

 

Список використаних джерел

  1. Department of Defense Polygraph Program Annual Report to Congress for Fiscal Year 1991. Office of the Assistant Secretary of Defense (Command, Control, Communications, and Intelligence). Polygraph. 1992. 21 (2). Р. 103.
  2. Department of Defense Polygraph Program report to Congress for fiscal year 1994. Polygraph. 1995. 24 (1).
  3. Dollins A., Krapohl D., Dutton D. Computer Algorithm Comparison. Polygraph. 2000. 29 (3). Р. 237–242.
  4. Krapohl D., McManus B. An Objective Method for Manually Scoring Polygraph Data. Polygraph. 1999. 28 (3). Р. 211.
  5. Matte J. Forensic psychophysiology using the polygraph: Scientific truth verification, lie detection. JAM Publications. 1996. Р. 83.
  6. Peters R. A History of Polygraph Digitization: Credibility Sleuths Encounter the Geeks. Polygraph. 2011. 40 (3). Р. 168.
  7. Polygraph Program United States Department of Defense the Polygraph: Background Information. Polygraph. 1994. 23 (1). Р. 70.
  8. Yankee W., The current status of research in forensic psychophysiology and its application in the psychophysiological detection of deception. Polygraph. 1995. 24 (3). Р. 140.

 

Посилання на дослідження, в яких застосовувались дані, отримані за допомогою комп’ютерного поліграфа «AXCITON»

  1. Norman Ansley and Donald J. Krapohl. The Frequency of Appearance of Evaluative Criteria in Field Polygraph Charts. Polygraph. 2000. 29 (2). Р. 169–175.
  2. Donald J. Krapohl and William F. Norris. An Exploratory Study of Traditional and Objective Scoring Systems with MGQT Field Cases. Polygraph. 2000. 29 (2). Р. 185–192.
  3. Stan Abrams. Polygraph Validity in the New Millennium. Polygraph. 2000. 29 (4). Р. 346.
  4. Donald J. Krapohl & Donnie W. Dutton. Short Report Normative Respiration Data for Criminal Cases. Polygraph. 2000. 29 (4). Р. 357.
  5. Donald J. Krapohl, Donnie W. Dutton, and Andrew H. Ryan. The Rank Order Scoring System: Replication and Extension with Field Data. Polygraph. 2001. 30 (3). Р. 175.
  6. DoDPI Research Division Staff. Test of a Mock Theft Scenario for Use in the Psychophysiological Detection of Deception: IV. Polygraph. 2001. 30 (4). Р. 245.
  7. Donald J. Krapohl & Andrew B. Dollins. Relative Efficacy of the Utah, Backster, and Federal Scoring Rules: A Preliminary Investigation. Polygraph. 2003. 32 (3). Р. 151.
  8. Dean A. Pollina, Ph.D. and Andrew H. Ryan, Ph.D. The Relationship between Facial Skin Surface Temperature. Reactivity and Traditional Polygraph Measures Used in the Psychophysiological Detection of Deception: A Preliminary Investigation. Polygraph. 2004. 33 (3). Р. 144.
  9. Stuart M. Senter and Andrew B. Dollins. Comparison of Question Series and Decision Rules: A Replication. Polygraph. 2004. 33 (4). Р. 144.
  10. Donald J. Krapohl and William B. Gary, Jr. Exploration into the Effect of Race on Polygraph Scores and Decisions. Polygraph. 2004. 33 (4). Р. 235.
  11. Donald J. Krapohl & Donnie W. Dutton. A Comparison of Response Profiles for Test Formats Used in the Zone Comparison and Army Modified General Question Techniques. Polygraph. 2005. 34 (1). Р. 3.
  12. Donald J. Krapohl, Stuart M. Senter, and Brett A. Stern. An Exploration of Methods for the Analysis of Multiple-Issue Relevant / Irrelevant Screening Data. Polygraph. 2005. 34 (1). Р. 49–50.
  13. Donald J. Krapohl and Barry Cushman. Comparison of Evidentiary and Investigative Decision Rules: A Replication. Polygraph. 2006. 35 (1). Р. 57.
  14. Andrea K. Webb, Mark D. Handler, Donald J. Krapohl, and John C. Kircher. A Comparison of the Objective Scoring System and Probability Analysis. Polygraph. 2008. 37 (4). Р. 254.
  15. Raymond Nelson. Accuracy Effects for ESS and Three-Position Scores of Federal ZCT Exams Using the Grand Total Rule with Traditional / Federal and Multinomial Cutscores. Polygraph & Forensic Credibility Assessment. 2020. 49 (2). Р. 159.