Меню Закрити

Поліграф «AXCITON» в Україні

Історія появи поліграфа «AXCITON» (Аксітон) в Україні починається з 1997 року, коли українська діаспора США передала до Міністерства внутрішніх справ України десять поліграфів «AXCITON». Для підготовки спеціалістів, які б змогли працювати на даному обладнанні, у 1999 році міністерство направило на навчання в Академію судової психофізіології в м. Ларго, штат Флорида, США, групу англомовних офіцерів із Національної академії внутрішніх справ України та Львівського юридичного інституту МВС України. Ініціативу цього кроку з модернізації українських правоохоронних органів проявила Поліцейська асоціація українських американців (м. Чикаго, США). До складу цієї групи увійшли відомі сьогодні поліграфологи та науковці Олександр Алєксєєв та Вадим Барко.

На фото Олександр Алєксєєв. Отримання свідоцтва про проходження  базової підготовки поліграфологів в Академії судової психофізіології в м. Ларго, штат Флорида, США, 1999 рік.

 

Після завершення їх навчання, для закріплення навичок, було введено в якості експерименту застосування поліграфа в оперативно-розшуковій роботі правоохоронних органів України. Надалі така діяльність набула широкого використання в системі Міністерства внутрішніх справ України із закріпленням відповідних відомчих наказів, а саме: «Про проведення експерименту з використання комп’ютерних поліграфів у діяльності органів внутрішніх справ» № 743 від 28.08.2001 року та «Про подальший розвиток служби психологічного забезпечення оперативно-службової діяльності органів внутрішніх справ України», зареєстрованого в Мін’юсті України 27.10.2004 р. № 365/9964, № 842 від 28.07.2004 року.

Випускники Академії судової психофізіології продовжили популяризувати поліграф в Україні, шляхом проведення різноманітних семінарів та лекцій.

Семінар для курсантів в Національній академії внутрішніх справ, 2011 р. Лектор: Олександр Алєксєєв

 

З часом були опубліковані наукові та популярні статті, серед яких «Перспективи застосування поліграфа Axciton в органах внутрішніх справ України» за авторством Вадима Барка.

 

Для подальшого ознайомлення наукових кіл з технологією поліграфологічних досліджень, компанією «AXCITON» були безкоштовно передані поліграфи власного виробництва у Національну академію внутрішніх справ України, Національний авіаційний університет (НАУ), Київський науково-дослідний інститут судових експертиз, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Європейський університет, Державний університет внутрішніх справ імені Е. О. Дідоренка, Національний університет «Одеська юридична академія».

 

Застосування поліграфів «AXCITON» у приватних компаніях

Завдяки довготривалій загальній діяльності багатьох науковців та практиків, поліграфологічні дослідження в Україні почали набувати все більшої популярності серед банків, страхових компаній, агрохолдингів, IT-компаній, великих торгових мереж та інших приватних і державних підприємств. Постійно зростає кількість приватних поліграфологів, також з’явились компанії, які спеціалізувалися виключно на проведенні досліджень із застосуванням поліграфа: скринінгові дослідження кандидатів на роботу, періодичні перевірки працюючого персоналу, проведення службових розслідувань тощо.

На фото поліграфолог Олена Пустовіт, м. Черкаси

 

Відповідно із зростанням попиту на послугу, зростає попит і на обладнання, що призвело до стрімкого росту кількості користувачів поліграфа «AXCITON» в Україні серед приватних поліграфологів та компаній. На даний час майже у кожній області України є приватні поліграфологи, які працюють на обладнанні «AXCITON».

На фото поліграфолог Наталія Івашова, м. Одеса

 

Навчальні заходи для поліграфологів

Представники компанії «AXCITON», крім пропозицій щодо поліграфологічного обладнання, також займаються просвітницькою діяльністю. Віцепрезидент компанії «AXCITON» Оксана Стівенсон постійно надає свою підтримку поліграфологам різних країн світу, у тому числі України, і є організатором або співорганізатором навчальних заходів для поліграфологів. Завдяки її зусиллям, починаючи з 2012 року, в Україні була організована велика кількість семінарів за участю відомих американських інструкторів з поліграфології.

 

Так, наприкінці 2012 р. – на початку 2013 р. лекторами Академії поліграфа Марстона (Marston Polygraph Academy) зі США був проведений курс із поліграфології для діючих співробітників правоохоронних органів на базі Управління боротьби з організованою злочинністю (ГУБОЗ). Співорганізаторами курсу виступили Посольство США, Представництво палати Юстиції США в Україні та віцепрезидент компанії «AXCITON» Оксана Стівенсон.

Група слухачів курсу підготовки поліграфологів, які були проведені інструкторами Академії поліграфа Марстона (США)

 

Даний курс пройшли відомі сьогодні поліграфологи-практики Регіна Яремчук, Олена Вагіна та ін. Курс підготовки проходив із застосуванням поліграфів «AXCITON».

Компанія «AXCITON» намагається постійно підтримувати комунікацію з користувачами свого обладнання і потенційними замовниками в Україні. Президент компанії «AXCITON» Брюс Уайт та віцепрезидент Оксана Стівенсон регулярно відвідують Україну і на професійних заходах проводять лекції щодо новітніх розробок, які проводяться в компанії.

У 2014 році Брюс Уайт та Оксана Стівенсон взяли участь у ІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Поліграф сьогодення: стан, проблеми, перспективи», яка була організована ГО «Колегія поліграфологів України» спільно з Національною академією внутрішніх справ.

 
Під час даної конференції Брюс Уайт ознайомив українських поліграфологів із функціональними можливостями поліграфів «AXCITON» і провів лекцію щодо новітніх тенденцій у розробці програмного забезпечення для поліграфологічного обладнання.
Брюс Уайт. 2014 р.

Лекція Брюса Уайта

 

В цьому ж році було відкрито офіційне представництво компанії «AXCITON» в Україні, яке очолив голова ГО «Колегія поліграфологів України» Ігор Усіков. Восени 2020 року представництво компанії «AXCITON» в Україні очолив поліграфолог, головний редактор наукового журналу «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика» Віталій Шаповалов, який починаючи з 2013 року постійно працював з обладнанням «AXCITON» і весь цей час надавав консультації колегам щодо роботи з програмним забезпеченням та обладнанням компанії.

 

У 2015 році компанія «Axciton Systems Inc.» спільно з Національною академією внутрішніх справ та ГО «Колегія поліграфологів України» виступили в якості співорганізаторів III Міжнародної науково-практичної конференції «Використання поліграфа в правоохоронній діяльності: проблеми і перспективи», яка проходила на базі Національної академії внутрішніх справ.

Виставковий стенд поліграфів «AXCITON» на конференції

 

В ході конференції Оксана Стівенсон надала інформацію щодо географії застосування поліграфів «AXCITON». Брюс Уайт провів лекцію щодо застосування математичних каналів у програмному забезпеченні «AXCITON».

Оксана Стівенсон. 2015 р.

Доповідь Оксани Стівенсон

 

У вересні 2016 року за сприяння компанії «AXCITON» був організований та проведений триденний семінар на тему: «Валідні методики психологічних досліджень із застосуванням поліграфа» за участю видатного лектора, директора Американського Міжнародного Інституту Поліграфа Чака Слапскі. В організації заходу також узяли участь Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України та ГО «Колегія поліграфологів України».

 

Чак Слапскі в режимі онлайн поділився зі слухачами методологічними основами застосування валідних методик (AFMGQT, DLST, LEPET, Utah CQT та ін.).

Онлайн-лекція Чака Слапскі

 

Також на даному семінарі з доповіддю виступив Брюс Уайт, якій розповів про застосування математичних каналів при обробці результатів, отриманих у ході поліграфологічного дослідження.

Брюс Уайт. 2016 р.

Лекція Брюса Уайта

 

Восени 2017 року Оксана Стівенсон взяла участь у 5 ювілейному заході ГО «Колегія поліграфологів України», в ході якого продемонструвала присутнім деякі інновації програмного забезпечення комп’ютерного поліграфа «AXCITON» і розповіла про можливості підрахунку складних поліграм.

Оксана Стівенсон. 2017 р.

Доповідь Оксани Стівенсон

 

Протягом 2017–2019 рр. віцепрезидент компанії «AXCITON» Оксана Стівенсон була постійним співорганізатором із Посольством США в Україні різних освітніх проєктів за участю видатних американських поліграфологів-практиків. За цей час було проведено низку базових курсів підготовки та короткострокових семінарів для поліграфологів із різних силових структур і відомств за участю таких всесвітньо відомих інструкторів, як Марк Хендлер, Чак Слапскі, Роббі Фредерік та Майкл де ла Пенья.

 

Завдяки заходам, організованим Оксаною Стівенсон, в Україні з’явились спеціалісти, які отримали базову підготовку поліграфологів за стандартами Американської Поліграфологічної Асоціації.

Базовий курс підготовки поліграфологів за стандартами АПА.

Лектор Чак Слапскі, співорганізатор Оксана Стівенсон, м. Київ, 2017 рік

 

Навчальні центри для поліграфологів

За останні роки в Україні сформувались центри та програми курсів з підготовки поліграфологів за участю в якості інструкторів вітчизняних поліграфологів-практиків. З 2019 року, на базі Інституту підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації Національної академії внутрішніх справ регулярно проходять курси підвищення кваліфікації поліграфологів із питань проведення досліджень із застосуванням поліграфа.

Навчальний клас для поліграфологів у Національній академії внутрішніх справ

 

В межах вказаних курсів для проведення практичних занять постійно застосовуються поліграфи «AXCITON» та аналізуються дані, зібрані за допомогою програмного забезпечення «Axciton X».

15

Роздруковані поліграми з програмного забезпечення «Axciton X» для практичних завдань

 

На початку 2020 року на базі Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України був сформований учбовий центр для підготовки поліграфологів із числа працівників МВС України та Національної поліції України. Основними інструкторами даного курсу є досвідчені поліграфологи Максим Клименко і Тарас Соколовський.

16

Навчальний клас Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України

 

На базі вказаного центру постійно проходять курси підготовки поліграфологів.

Практичне заняття в навчальному класі Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України.

Інструктор: Тарас Соколовський

 

Практичні заняття проводяться із застосуванням поліграфів «AXCITON», оскільки подальша практична діяльність слухачів курсу буде здійснюватися саме на цьому обладнанні.

Урочиста передача поліграфів «AXCITON» у підрозділи Національної поліції. На фото: ректор Національної академії внутрішніх справ, доктор юридичних наук, професор, генерал поліції другого рангу Володимир Чернєй та начальник Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України генерал поліції третього рангу Михайло Кузнецов.

Передача поліграфів «AXCITON» слухачам курсу підготовки поліцейських поліграфологів на базі Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України

На фото учасники курсів, інструктори Максим Клименко і Тарас Соколовський, керівництво Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України Михайло Кузнецов та Валентин Копаєв

 

Застосування поліграфів «AXCITON» у силових структурах та відомствах

На даний час поліграфи «AXCITON» успішно застосовуються у підрозділах багатьох силових структур та відомств України, таких як:

  • Науково-методичний центр кадрової політики Міністерства оборони України;
  • Національне антикорупційне бюро України;
  • Національна поліція України (матеріал із відкритих джерел http://police.dn.ua/news/view/90-vidsotkiv-kazhut-pravdu-dovedeno-poligrafom?fbclid=IwAR17XDZFtBxRicegdbvuRYMtkbQ0j-BapjkqproaPpz7ZTGAORmbcHKzBn4);
  • Державна прикордонна служба України (матеріал із відкритих джерел https://www.facebook.com/watch/?ref=saved&v=1533786676810493);
  • Національна гвардія України (матеріал із відкритих джерел https://rivne.media/news/hvardiytsi-rivnenshchini-vikoristovuyut-v-svoiy-roboti-polihraf);
  • Служба судової охорони України (матеріал із відкритих джерел https://www.facebook.com/SSOcentral/photos/pcb.799314944041960/799314857375302)

 

Застосування поліграфів «AXCITON» у науково-дослідних центрах

На даний час поліграфи «AXCITON» застосовуються:

  • у науковій лабораторії з проблем психологічного забезпечення та психофізіологічних досліджень ННІЗДН Національної академії внутрішніх справ. Керівник лабораторії: поліграфолог, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України Олександр Мотлях. На фото провідний науковий співробітник лабораторії, кандидат юридичних наук Дмитро Куценко проводить практичне заняття з курсантами Академії (матеріал із відкритих джерел https://www.naiau.kiev.ua/news/mozhlivosti-poligrafa-v-centri-uvagi-naukovogo-gurtka-kafedri-kriminalnogo-procesu.html);
  • у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз. На фото завідувач відділу психологічних досліджень Юрій Ірхін надає інтерв’ю журналістам «24 каналу» про особливості проведення психофізіологічної експертизи із застосуванням комп’ютерного поліграфа (матеріал із відкритих джерел https://kndise.gov.ua/news/news-view/c-vikoristanna-poligrafa-pid-cas-provedenna-psihologicnoi-ekspertizi).
Lndise_Axciton
  • у Львівському науково-дослідному інституті судових експертиз. На фото директор інституту Оксана Куманська-Нор перевіряє працездатність поліграфа «Axciton» на власному досвіді. Фіксацію давачів та пробне дослідження проводить Віталій Шаповалов.

Завдяки високій якості обладнання і позитивним відгукам поліграфологів-практиків, кількість організацій та приватних користувачів поліграфів «AXCITON» в Україні постійно зростає.