Комп’ютерний поліграф – згідно міжнародного стандарту ASTM, це діагностичний прилад, який застосовується під час проведення досліджень щодо психофізіологічного виявлення обману (ПВО) і який дозволяє одночасно відстежувати (спостерігати), реєструвати та оцінювати щонайменше: респіраторну діяльність, електрошкірну активність, серцево-судинну діяльність у відповідь на аудиальні або візуальні стимули.
Обдурити поліграф так само неможливо, як і намагатися обдурити термометр або рентген. Все що може зробити людина, яка проходить тестування на поліграфі, це спробувати спотворити результати. Поліграф – це високотехнологічний прилад, який одночасно реєструє 5 і більше параметрів психофізіологічного реагування людини, з подальшим експертним і комп’ютерним аналізом отриманих даних. Тому, якщо людина в ході тестування намагається вчиняти будь-які дії з метою ввести в оману поліграфолога, це майже завжди добре помітно для досвідченого фахівця і є сигналом для більш ретельного вивчення досліджуваної теми і причин такої поведінки.
Важливо пам’ятати, що свідомі спроби спотворення результатів тестування (протидія) фіксуються високочутливими давачами поліграфа, документуються програмним забезпеченням на поліграмах та відеозаписом процедури тестування, і доступні для додаткового аналізу і демонстрації. Зважаючи на те, що непричетна людина налаштована на співпрацю і виконання правил, адже зацікавлена в об’єктивності результатів, в разі виявлення системних свідомих спроб спотворити результати, у поліграфолога і замовника тестування можуть виникнути об’єктивні причини сумніватися в щирості людини, що проходить тестування.
Звісно, за певних умов, можна ввести в оману недосвідченого спеціаліста-поліграфолога. Недостатня кваліфікація, відсутність досвіду, суб’єктивна думка – все це може призвести до помилкового висновку, що, хоч і рідко, але трапляється в роботі поліграфологів.
Однак слід пам’ятати, що в ході базового курсу для поліграфологів проводиться підготовка з методів виявлення протидії, а також поліграфологи постійно проходять спеціалізовані курси (в тому числі міжнародні), присвячені виявленню і запобіганню заходів протидії, діляться один з одним досвідом в закритих групах в Інтернеті і на професійних заходах. Таким чином, методи протидії, які можна знайти сьогодні в Інтернеті, добре відомі досвідченим поліграфологам і з високою часткою ймовірності будуть виявлені в ході процедури тестування на поліграфі.
Формування вартості одного тестування залежить від його цілей, кількості досліджуваних об’єктів, рівня відповідальності, трудовитрат фахівця на проведення такого дослідження, підготовки і надання результатів замовнику. У цьому сенсі кадрові (скринінгові) тестування при прийомі на роботу, як правило, мають меншу вартість, так як поліграфолог використовує заздалегідь підготовлені шаблони тестів, які підходять для більшості кандидатів, що приходять в компанію і фактично не витрачає час на підготовку до процедури.
Тестування із застосуванням поліграфа за фактом службового або приватного розслідування завжди коштують дорожче в порівнянні з кадровими тестуваннями. Це пов’язано з необхідністю більш ретельної підготовки до тестування: вивчення обставин того, що сталося, вибір методик, підготовка питань відповідно до отриманої інформації, витрати часу на обробку результатів, підготовку висновків та обґрунтування результатів замовнику. Тестування за фактом розслідувань завжди вимагає від поліграфолога високої моральної відповідальності і професіоналізму, так як зроблений висновок може мати сильний вплив на репутацію людини, що проходить цю процедуру.
Як можна помітити, ринок послуг в даній сфері на сьогодні досить насичений пропозиціями. Вартість тестування на поліграфі варіюється в межах від 800 грн. до 3-5 тис. грн за одне тестування. Слід з обережністю ставитися до фахівців, які занижують середньоринкову вартість такої послуги. Швидше за все Ви будете мати справу, в кращому випадку, з недосвідченими фахівцями, а в гіршому – з шахраями.
Будь-яке дослідження на поліграфі (кадрове або розслідування) включає в себе 3 обов’язкові етапи: передтестова бесіда, безпосередньо саме тестування і завершальний етап (післятестова бесіда). Якщо відобразити кількість часових витрат на кожен етап в процентному співвідношенні, то це приблизно 40% -50% -20% від загального часу процедури. Кожна з цих стадій однаково важлива для отримання об’єктивного результату.
Тривалість тестування безпосередньо залежить від його специфіки (скринінг, тестування працюючих співробітників, розслідування за фактами правопорушень). Не менш важливим фактором, що впливає на тривалість процедури, є виконання правил її проходження особою, що перевіряється.
Загальний час дослідження коливається в межах 1,5-3 годин. Будь-які відхилення від цих рамок в ту або іншу сторону можливі, як виняток, проте не бажані з точки зору загальноприйнятих професійних стандартів.
Згідно з дослідженнями (Мета-аналізу) всіх валідних методик поліграфа, що відповідають якісним і кількісним вимогам, проведеними Американською Поліграфологічною Асоціацією з подальшою публікацією їх результатів в 2012 році, точність результатів поліграфологічних досліджень коливається в межах 86-95%, в залежності від методик, що застосовуються при проведенні дослідження і його цілей.
Для прикладу, методики, які застосовуються для дослідження однієї теми (однотемні тести), (найчастіше при розслідуваннях), мають найвищий критерій точності – до 95%, при дотриманні всіх правил проведення поліграфологічної процедури. Такі методики дозволяють фахівцеві максимально точно визначити «мету» тестування і глибинно її опрацювати. Тоді як скринінгові (кадрові) тестування є менш точними через ширший спектр досліджуваних об’єктів в ході однієї процедури.
Однак, на сьогодні поліграфологічне дослідження (тестування на поліграфі) залишається найбільш перевіреним, доступним і результативним методом оцінки достовірності інформації, що повідомляє досліджувана особа. Правильно організований підхід проведення тестувань із застосуванням поліграфа допомагає успішно контролювати безпеку економічної діяльності організацій і приватних осіб, а також виступати ефективним профілактичним засобом для попередження та запобігання можливих протиправних дій.
В ході поліграфологічного дослідження (перевірки, тестування) фахівець-поліграфолог може з’ясувати, чи приховує особа інформацію про свої дії або знання про дії інших осіб, скоєних у минулому.
Іншими словами, за допомогою поліграфа ми не можемо з’ясовувати думки, бажання, ставлення людини до чого або кого-небудь або точно сказати, чи вчинить людина якісь протиправні дії в майбутньому.
Зміст питань, їх кількість і тематична спрямованість, будуть залежати від категорії тестування із застосуванням поліграфа.
Питання для проведення дослідження із застосуванням поліграфа при підборі персоналу (кадрового скринінгу) можуть бути спрямовані на виявлення таких ризиків:
- причетність особи, що перевіряється, до скоєння будь-яких неправомірних дій або її знання про вчинення таких діях іншими особами (був присутній, чув, бачив, консультував і т.д.);
- зловживання алкоголем, наркотиками, захоплення азартними іграми, наявність великих боргів, негативна кредитна історія і т.п .;
- наявність небажаних зв’язків або кримінальне минуле;
- зловживання на попередніх місцях роботи: фінансові махінації ( «відкати», підробка документів, спотворення фін. звітів, кошторисів та ін.), привласнення бюджетних коштів, службових грошей, матеріального майна, цінних документів і т.д., зловживання службовими повноваженнями і ресурсами підприємств, нанесення будь-яким іншим способом збитку роботодавцеві;
- факти звільнень з негативних причин з попередніх місць роботи, порушення встановлених правил компаній (трудового розпорядку, інструкцій і вказівок керівництва);
- співпраця з компаніями конкурентами, або будь-якими іншими особами, що мають на меті завдати шкоди роботодавцю;
- викрадення, зберігання або «злив» конфіденційної інформації;
- входження в організацію з метою збору і передачі службової інформації і т.п.
Питання для проведення дослідження із застосуванням поліграфа, у зв’язку з розслідуванням за встановленим фактом, будуть формулюватися на основі отриманих даних від замовника і пояснень особи, що перевіряється і можуть бути спрямовані на виявлення причетності до наступних дій:
- крадіжка будь-якого цінного майна (грошей, коштовностей, гаджетів, транспортних засобів, будь-якого обладнання і т.д.);
- шахрайство (будь-які дії, які пов’язані з незаконним заволодінням чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою);
- насильницькі дії, які відбулися по відношенню до замовника дослідження або його близьких (умисне нанесення тілесних ушкоджень, насильницькі дії сексуального характеру).